تبلیغات
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک - XML و ده نکته مهم
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک
وب لاگ تخصصی دانلود و اموزش
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کاردانی کامپیوتر (گرایش برنامه نویسی و تولید نرم افزار) -مهارت های کاری :تکنسین شبکه های محلی و بیسیم (دارای مدرک سازمان فنی و حرفه ای ) -برنامه نویسی -طراحی سایت -گرافیک کامپیوتر-
هدف از این مطالب جلب توجه نیست بلکه قصد من کمک به دوستانی است که در این زمینه ها مشکل دارند بنابرین دوستان عزیز در صورتی که مشکلی در مورد هر یک از مباحث کامپیوتر البته فعلا فقط تا کاردانی دارید با بنده مطرح کنید تا در اولین فرصت به شما کمک کنم


مدیر وبلاگ : milad rasuolly
نویسندگان
نظرسنجی
امتیازی که به این وبلاگ خواهید داد.


دنیای XML مملو از تکنولوژی های دیگر، نظیر XLink,Namespace,DTD,Schema,CSS,XSL,XHTML و ... است .افرادیکه قصد آشنائی با XML را دارند، همواره با این سوال مشکل مواجه هستند که از کجا می بایست آغاز نمایند. در این مقاله به بررسی ده نکته مهم بمنظور آشنائی با XML  پرداخته تا از این رهگذر مسیری مناسب برای علاقه مندان به فراگیری این تکنولوژی مهم ،  مشخص گردد.

نکته اول : XML  گزینه ای برای ارائه ساختار داده ها

داده های ساختیافته شامل مواردی نظیر صفحات گسترده ، دفترچه های آدرس ،  پارامترهای قابل پیکربندی و ... می باشند . XML ، مجموعه ای از قوانین بمنظور طراحی ساختار داده های مورد نظر است . XML ، بعنوان یک زبان برنامه نویسی تلقی نشده و برای استفاده از آن اجباری به داشتن تجربه لازم برنامه نویسی نخواهد بود . با استفاده از XML ، کامپیوترها بسادگی قادر به تولید و خواندن اطلاعات و اطمینان از عدم مبهم بودن ساختمان داده ها می باشند . XML ، بسط پذیر ، مستقل از پلات فورم و مورد حمایت های  بین المللی و محلی است . XML ، بطور کامل Unicode را حمایت می نماید .

نکته دوم : XML شباهت زیادی به HTML دارد

XML ، همانند  HTML از تگ ها و خصلت ها استفاده می نماید.در  HTML ، هر تگ و یا خصلت دارای عملکرد و  معنی از قبل مشخص شده ای بوده  وبا بکارگیری هر تگ ، نحوه نمایش اطلاعات ( بین تگ ها ی استفاده شده) برای  مرورگر تبین می گردد. XML ، با استفاده از تگ ها ، محدوده مشخصی برای داده ها را تعیین  و عملا" مسئولیتی در رابطه با  تفسیر تگ ها و داده های همراه آنها  را نداشته و این عملیات را به برنامه هائی که یک فایل XML را می خوانند،  واگذار می نماید . مثلا" در صورتیکه از  تگ <p>  در یک سند XML استفاده شده باشد ، نمی توان این ادعا را داشت که تگ فوق نشاندهنده یک  پاراگراف است . ممکن است تگ فوق، نشاندهنده price ، parameter  و یا یک person باشد .

نکته سوم : XML بصورت متن است .

برنامه هائی که داده های ساختیافته تولید می نمایند، اغلب داده های خود را برروی دیسک ذخیره می نمایند . فرمت ذخیره سازی اطلاعات ممکن است بصورت متن و یا باینری باشد . مهمترین مزیت ذخیره سازی داده ها بصورت متن ، امکان مشاهده داده ها بدون نیاز به برنامه ای است که اطلاعات را تولید کرده است . حتی می توان اطلاعات فوق را با استفاده از یک ویرایشگر متنی تغییر داد . فرمت های اطلاعاتی مبتنی بر متن،  به پیاده کنندگان نرم افزار قابلیت های بیشتری را در خصوص اشکال زدائی برنامه ها نیز می دهد. فایل های XML ، مشابه HTML  بصورت متن می باشند . قوانین موجود در XML ،  با صراحت و شفافیت بیشتری ارائه شده است . فراموش کردن یک تگ و یا عدم قرار دادن خصلت بین علامت "" باعث می گردد که یک فایل XML غیرقابل استفاده گردد . در صورتیکه در فایل های HTML مسائل فوق تحمل و اغلب مجاز خواهد بود .  اگر  یک فایل XML دارای مشکل باشد ، برنامه استفاده کننده پس از مواجه شدن با مشکل ، عملیات خود را در محل بروز خطاء متوقف و یک پیام خطاء را ارائه خواهد داد .

نکته چهارم : ظرفیت فایل های  XML  زیاد  است .

با توجه به اینکه فرمت فایل های XML ، بصورت متنی بوده و از تگ ها بمنظور مرزبندی داده ها استفاده می شود ، این نوع فایل ها  معمولا" دارای حجم بیشتری نسبت به  فایل هائی  با فرمت باینری می باشند . همانگونه که در نکته سوم اشاره گردید، مهمترین مزیت یک فرمت مبتنی بر متن ، قابلیت مشاهده آن و مهمترین اشکال ، اشغال حجم بیشتری از  فضای ذخیره سازی است . از طرف دیگر با توجه به وجود  برنامه های فشرده سازی نظیر Zip  ، امکان فشرده سازی فایل ها بخوبی و با سرعت بالا  فراهم می گردد . پروتکل های ارتباطی نظیر پروتکل های مربوط به مودم و یا HTTP/1.1 ( پروتکل اصلی در وب ) قادر به فشرده سازی داده ها و صرفه جوئی در پهنای باند استفاده شده می باشند .

نکته پنجم : XML خانواده ای از  تکنولوژی ها  است

XML 1.0  ، مشخصات ، ماهیت و قوانین موجود در رابطه با  تگ ها  و خصلت ها  را تعریف می نماید . خانواده XML ،  شامل مجموعه ای در حال رشد از سایر ماژول هائی است که سرویس های مفیدی را در خصوص انجام عملیات و خواسته های مهم بر عهده دارند . XLink ، روشی استاندارد برای افزدون ابر لینک ها به یک فایل XML را مشخص می نماید . XPointer ، گرامری مناسب برای اشاره  به بخش های متفاوت یک سند XML است . یک XPointer ، شباهت زیادی به یک URL داشته ، با این تفاوت که در مقابل اشاره به سندهائی بر روی وب ، به بخش های متفاوت در یک سند XML اشاره می نماید . CSS ،  زبان style sheet قابل استفاده برای XML و HTML است . XSL ، یک زبان پیشرفته برای ارائه  style sheet است . تکنولوژی فوق بر اساس XSLT است . XSLT ،  یک زبان تبدیل  بمنظور سازماندهی مجدد ، افزودن و یا حذف تگ ها و خصلت ها است . DOM ، استانداردی با مجموعه ای از توابع برای انجام عملیات برروی یک سند XML (  یا HTML) از طریق یک زبان بر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید