تبلیغات
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک - شرح بایوس و برخی امكانات مادربردهای گیگابایت
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک
وب لاگ تخصصی دانلود و اموزش
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کاردانی کامپیوتر (گرایش برنامه نویسی و تولید نرم افزار) -مهارت های کاری :تکنسین شبکه های محلی و بیسیم (دارای مدرک سازمان فنی و حرفه ای ) -برنامه نویسی -طراحی سایت -گرافیک کامپیوتر-
هدف از این مطالب جلب توجه نیست بلکه قصد من کمک به دوستانی است که در این زمینه ها مشکل دارند بنابرین دوستان عزیز در صورتی که مشکلی در مورد هر یک از مباحث کامپیوتر البته فعلا فقط تا کاردانی دارید با بنده مطرح کنید تا در اولین فرصت به شما کمک کنم


مدیر وبلاگ : milad rasuolly
نویسندگان
نظرسنجی
امتیازی که به این وبلاگ خواهید داد.


برای هر شخصی كه از كامپیوتر استفاده می‌كند این احتمال وجود دارد كه بایوس سیستم‌اش توسط ویروس‌ها صدمه ببیند. این موضوع نیز كاملاً مشخص است كه رفع این مشكل بسیار دشوار است. تشخیص این مشكل و پیدا كردن بهترین روش نصب نسخه صحیح بایوس می‌تواند به بهترین شكل كاربران كامپیوتر (حتا كاربران حرفه‌ی و با تجربه) را بترساند. مهندسین شركت گیگابایت این مشكل شما را درك كرده‌اند و نرم‌افزاری را ارائه كرده‌اند كه استفاده از آن تا حدی آسان است و در برخی از مواقع بطور اتوماتیك و بدون آنكه شما كاری انجام دهید این مشكلات را برطرف می‌كند.


بایوس چیست ؟
بطوركلی بایوس چیست؟ بایوس (BIOS) یا Basic Input/Output System كدهای نرم‌افزاری است كه روی كامپیوتر شما زمانیكه سیستم برای اولین بار روشن شود عمل می‌كند. بطوركلی می‌توان گفت بایوس كنترل اصلی كامپیوتر را برعهده داشته و با بخش‌های اساسی اما حساس سیستم سروكار دارد. اولین و اصلی‌ترین وظیفه بایوس نظارت بر كامپیوتر قبل از اجرای سیستم عامل برای اجرای وظایف مختلف است. به عنوان مثال بایوس به كامپیوتر شما فرمان می‌دهد كه دیسك سخت را راه‌اندازی كند و سپس سیستم عامل نصب شده روی آن را بارگذاری می‌كند. البته كاربران می‌توانند با تغییر پارامترهای معین شده عملكرد كامپیوتر خود را تغییر دهند. در زمان نصب یك سیستم عامل جدید شاید شما مجبور باشید كه وضعیت بایوس را برای این كه كامپیوتر از روی یك CD بوت شود تغییر دهید.بستگی به مادربرد، بایوس عملیات معینی را روی سیستم شما كنترل می‌كند همانند خصوصیت مدیریت توان، تنظیمات اوركلاك كردن كه اجازه می‌دهد شما فركانس پردازنده را تغییر دهید و كارایی سیستم‌تان را به میزانی كه علاقه‌مند هستید افزایش دهید، و گروهی دیگری از خصوصیات منحصربفرد دیگر.
بطوركلی مادربردهای مختلف دستورالعمل‌ها و تنظیمات منحصربفرد خودشان را دارند و برای بدست آوردن بهترین كارایی سیستم مخصوص شما طراحی شده‌اند. از آنجاییكه بایوس شامل یك سری از كدها می‌شود بنابراین آنها می‌توانند تغییر كنند و یا به روز رسانی شوند. در نتیجه بررسی كردن كارخانه سازنده مادربرد برای كسب اطمینان از این كه شما آخرین نسخه بایوس را در سیستم خود اجرا می‌كنید ضروری است. در غیر اینصورت جدیدترین خصوصیات و یا پشتیبانی برای قطعات آینده را از دست می‌دهید.
زمانیكه كامپیوتر شما برای اولین بار بوت می‌شود، سیستم بطور اتوماتیك بایوس را اجرا می‌كند و اكثریت كاربران كامپیوتر هیچ دلیلی برای وارد شدن به بایوس برای اعمال تغییرات ندارند مگر اینكه 1) آنها قصد بالابردن كارایی سیستم و یا فعال یا غیرفعال كردن گزینه‌های از پیش تعیین شده را داشته باشند و یا 2) خطایی رخ داده باشد.
عمومی‌ترین عوامل كه سبب بوجود آمدن مشكلات بایوس می‌شود شامل ویروس‌ها، نرم‌افزارهای ناسازگار و یا به روز رسانی نادرست بایوس توسط كاربر است. نگران نباشید ! برای مواقعی‌ كه اشتباهی رخ می‌دهد یا حتی برای جلوگیری از وقوع مشكلات در وهله اول، گیگابایت یك سری ابزارهای مفید را ارایه كرده است كه راه حل ساده‌تری را به نسبت بالا آمدن سیستم و یا راه اندازی مجدد آن ایجاد می‌كند.

Gigabyte Dual Bios
اكثریت مادربردهای گیگابایت از قابلیتی بنام Dual Bios استفاده می‌كنند كه شامل دو چیپ بایوس فیزیكی مجزا است. برای راحتی كار من در این مقاله بایوس اول را "بایوس اصلی" و بایوس دیگر را "بایوس یدكی" می‌نامم. اگر بایوس اصلی شما در هر زمانی دچار مشكلی شود، بایوس یدكی با صرف اندكی زمان و یا حتی بدون اتلاف وقت سیستم شما را بوت خواهد كرد. هرگونه اتفاقی كه موجب شود چیپ بایوس اصلی صدمه ببیند، خواه به دلیل حمله ویروس‌ها به سیستم شما یا به روز رسانی نادرست بایوس توسط كاربر، بایوس یدكی سریع وارد عمل شده و بطور اتوماتیك اجرا میشود و سیستم شما را راه اندازی می‌كند.Gigabyte Quad Bios
برخی از مادربردهای گیگابایت دارای خصوصیت Quad Bios هستند. همانطور كه از نام آن پیداست آنجا 4 نسخه بایوس جداگانه وجود دارد كه اطمینان حاصل می‌كند كه در صورت بروز خطا شما كپی‌های پشتیبان فراوان داشته باشید. دو نسخه از بایوس دارای دو چیپ مجزا است و یك نسخه از بایوس در دیسك سخت شما كپی شده و نسخه دیگر در روی یك CD قرار گرفته است. در زیر یك دیاگرام ساده كوچك از چگونگی كمك كردن Quad Bios به حفاظت از سیستم در زمان بوجود آمدن خرابی وجود دارد.

وضعیت 1 : بایوس اصلی صدمه دیده ، بایوس پشتیبان سالم استوضعیت 2 : بایوس اصلی صدمه دیده، بایوس پشتیبان صدمه دیده اما قادر به بوت شدن از طریق قالب بوت است
وضعیت 3 : بایوس اصلی صدمه دیده، بایوس پشتیبان صدمه دیه اما قادر به بوت شدن از طریق قالب بوت است. تصویر مطابق با بایوس در بخش پنهان دیسك سخت یافت نمی‌شود.GIGABYTE Xpress BIOS Rescue™ Technology

GIGABYTE Xpress BIOS Rescue برنامه‌ی است كه بطور اتوماتیك بایوس‌های صدمه دیده را به وضعیت اصلی خودشان بازیابی می‌كند. این تكنولوژی بدین صورت عمل می‌كند كه یك فایل ISO یا بعبارت ساده‌تر یك تصویر از بایوس در یك فایل پنهان شده در دیسك سخت بطور اتوماتیك در هر زمان كه سیستم شما بوت می‌شود ذخیره می‌كند. این كپی قادر است در بایوسی كه به دلیل نرم‌افزاری‌های كاربردی و یا ویروس ها صدمه دید بدون نیاز به پشتیبانی از CD و یا فلاپی بطور اتوماتیك جایگزین شود. از آنجاییكه این فرآیند كاملا بطور اتوماتیك انجام می‌گیرد، دیگر نیاز به تغییر و یا تعیین بایوس توسط فرمان Prompt نیست. این موضوع كمك می‌كند كه شما از اطمینان پیدا كنید كه بایوس در همه زمان‌ها بطور صحیح در حال كار است.
Gigabyte @BIOS

Gigabyte @Bios یك برنامه مفید به روز رسانی بایوس مبتنی بر ویندوز است كه به شما كمك می‌كند تا نسخه صحیح بایوس را از اینترنت بارگذاری كرده و آن را روی سیستم‌تان نصب كنید. استفاده از Gigabyte @Bios بسیار ساده است زیرا این برنامه می‌توانید مدل مادربرد شما را شناسایی كرد و به شما در انتخاب نسخه صحیح بایوس كمك كند. این برنامه سپس بایوس را از نزدیك‌ترین سایت FTP گیگابایت بطور اتوماتیك بارگذاری می‌كند.
Gigabyte @Bios به شما علاوه بر اینكه اجازه می‌دهد بایوس را از طریق اینترنت به روز رسانی كنید این امكان را نیز می‌دهد كه از بایوس رایج در روی سیستم خود یك پشتیبان تهیه كرده و آن را ذخیره كنید.


GIGABYTE Q-Flash™

GIGABYTE Q-Flash™ یك نرم افزار به روز رسانی بایوس است كه در Flash Rom جاسازی شده تا به شما اجازه دهد از طریق منوی پیكربندی بایوس بطور مستقیم بایوس را به روز رسانی كنید و نیاز به وارد شدن در سیستم‌ عامل‌های دیگر و DOS را بر طرف می‌كند.
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید