تبلیغات
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک - چطور کارت‌های حافظه خراب می‌شوند؟
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک
وب لاگ تخصصی دانلود و اموزش
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کاردانی کامپیوتر (گرایش برنامه نویسی و تولید نرم افزار) -مهارت های کاری :تکنسین شبکه های محلی و بیسیم (دارای مدرک سازمان فنی و حرفه ای ) -برنامه نویسی -طراحی سایت -گرافیک کامپیوتر-
هدف از این مطالب جلب توجه نیست بلکه قصد من کمک به دوستانی است که در این زمینه ها مشکل دارند بنابرین دوستان عزیز در صورتی که مشکلی در مورد هر یک از مباحث کامپیوتر البته فعلا فقط تا کاردانی دارید با بنده مطرح کنید تا در اولین فرصت به شما کمک کنم


مدیر وبلاگ : milad rasuolly
نویسندگان
نظرسنجی
امتیازی که به این وبلاگ خواهید داد.


آیا پاک کردن فایل‌ها از کارت حافظه در حالی که كارت هنوز در دوربین شماست، موجب خراب شدن کارت حافظه شما می‌شود؟
شاید مطالب متفاوتی در این مورد مطالعه کرده باشید، اما قصد داریم در این مطلب قدری شما را از این سردرگمی در این زمینه نجات دهیم.
راه‌های زیادی برای خراب شدن کارت حافظه وجود دارد که به هرکدام به طور خلاصه می‌پردازیم. علاوه بر این چگونگی اجتناب از این مشکلات را نیز بررسی خواهیم كرد، اما در ابتدا خلاصه‌ای از کارت‌های حافظه و نحوه کارکرد آنها با دوربین و کامپیوتر را با هم بررسی می‌كنیم.
کارت‌های حافظه -که فیلم دیجیتال نیز خوانده می‌شوند- کارت‌هایی هستند که شما در دوربین‌تان جای می‌دهید و در اندازه‌ها و اشکال مختلفی یافت می‌شوند.
هفت نوع کارت در حال حاضر در دوربین‌های دیجیتال به کار می‌روند: کارت‌های فلش فشرده، کارت‌های حافظه هوشمند، کارت‌های چند رسانه‌ای، کارت‌های دیجیتال مطمئن(SD)، کارت‌های به غایت دیجیتال (XD)، حافظه الحاقی تولید سونی، و کارت‌های PCMCIA که کارت‌های پی سی نیز نامیده می‌شوند و عموماً در لپ‌تاپ به کار می‌روند.
کارت‌های حافظه، دستگاه‌های حافظه مطمئن نیز نامیده می‌شوند و دلیل این نامگذاری این است که آنها بر خلاف هارد دیسک کامپیوتر فاقد اجزای متحرک هستند و به همین دلیل خیلی كم خراب می‌شوند.
در مهندسی الکترونیک مدرن، کارت‌های حافظه در ابتدا چیپ‌های بی‌ارزشی بودند که "فرار" خوانده می‌شدند. به این دلیل که توانایی نگهداری اطلاعات را در حالتی که شارژ الکتریکی قطع نمی‌شد، مانند رم در کامپیوترها، را نداشتند.
نمونه بعدی چیپ‌ها غیر فرار بودند و اطلاعات توسط شرکت سازنده برای انجام امور معین در آنها قرار داده می‌شد(همانند ROM). با پیشرفت تکنولوژی، کارت‌ها توانایی پاک کردن و ذخیره‌سازی مجدد را پیدا کردند.
البته این کار فرایندی پر زحمت بود به این دلیل که چیپ می‌بایست به شرکت سازنده برگردانده شود. کارت‌ها توانایی این را یافتند که با استفاده از یک شارژ الکتریکی پاک شوند که محتویات آنرا یکجا پاک می‌کرد و البته این فرایند، کند بود.
پیشرفت بعدی به کارت‌های حافظه کنونی ختم شد که می‌توانند اطلاعات را با سرعت و بهره‌وری بسیار بالاتر ذخیره‌سازی و حذف نمایند.
کارت حافظه متشكل از تعداد پیچیده‌ای مدارهای مجتمع و چیپ است، چیپ‌هایی که تأمین‌کننده فضای ذخیره اطلاعات در یک کارت حافظه هستند شامل شبکه توری شکل از سیم‌های بسیار ریز است كه این سیم‌ها که ضخامت‌شان از ضخامت موهای انسان كمتر است و "نانو-وایر" خوانده می‌شوند.
اگر از بالا به این شبکه نگاه کنید آنها را همانند کاغذ گراف که در مدرسه استفاده می‌کردیم می‌بینید. یک دروازه در محل تقاطع هر سیم افقی و عمودی وجود دارد که هر گاه شارژی بالاتر از یک ولتاژ معین به دروازه وارد شود، بسته شده و بسته مسی مانند که باینری 1 را تولید می‌کند.
وقتی شارژ از میزان معینی نزول کند، دروازه بسته می‌شود، ارتباط قطع شده و کد باینری 0 تولید می شود.
تمام اطلاعات که روی کارت‌ها ذخیره می‌شوند به کدهای صفر و یک بیت تبدیل می‌شوند که امکان خوانده شدن آنها توسط یک کامپیوتر را ایجاد می‌کند.
برای آنکه بدانیم چرا کارت حافظه خراب می‌شود، نیاز داریم که چگونگی کارکرد آنرا با دوربین یاد بگیریم.
دوربین شما در واقع کامپیوتر بسیار پیچیده‌ای‌است که تنها هدفش برداشت و ذخیره‌سازی نور است.
وقتی شما دکمه شاتر را فشار می‌دهید، شاتر باز می‌شود، نور حسگر دوربین را تحریک کرده و کامپیوتر دوربین‌تان این اطلاعات را در بافر خود قرار می‌دهد.
بافر دوربین عملکرد رم در کامپیوتر را دارد و حافظه موقتی‌است که کامپیوتر دوربین می‌تواند اطلاعات را تا زمان ذخیره‌سازی در کارت حافظه، آنجا نگهداری کند.
در کامپیوتر خانگی شما، وقتی روی دکمه Save کلیک می‌کنید، اطلاعات موجود در رم شما روی دیسک سخت ذخیره می‌شود.
در دوربین‌ها نیازی به این کار نیست. دوربین به طور خودکار و پیوسته اطلاعات موجود در بافر یا بسته به میزان بافر موجود، اجزای دیگر دوربین و نرم افزار موجود در دوربین‌تان، ذخیره‌سازی می‌کند.
وقتی که بافر پر است دوربین باید پیش از اینکه به شما اجازه برداشتن عکس‌های بیشتر را بدهد، تمامی اطلاعات موجود در بافر را روی کارت ذخیره کند.
در هر صورت اگر شما دوربین را پیش از اتمام ذخیره‌سازی اطلاعات بافر در کارت حافظه خاموش کنید، اطلاعات شما از بین خواهد رفت.

خدایا ،شما چه بافر بزرگی دارید!
بدون شک داشتن یک بافر بزرگ برای دوربین، امتیاز مهمی محسوب می‌شود.
دوربین‌های متداول امروزی می‌توانند بین یک تا سه فریم در ثانیه برداشت کنند که حداکثر برای هر نه فریم، دوربین باید برای انتقال اطلاعات بافر به کارت حافظه متوقف شود.
دوربین‌های حرفه‌ای سطح بالای SLR امروزی بافر کافی برای نگهداری چهل تصویر JPEG با کیفیت بالا یا بیست تصویر RAW را پیش از نیاز به توقف برای انتقال آنها به کارت دارا هستند و از زمانی که دوربین شروع به ذخیره‌سازی اطلاعات بافر در کارت حافظه می‌کند.
عکس‌برداری با سرعتی بیش از میزانی که دوربین شما قادر به مدیریت آن است یک از دلایل اصلی خراب شدن کارت حافظه است.

سوال بعدی این است که اطلاعات چگونه در کارت سازماندهی می‌شود؟
همانند دیسک سخت کامپیوتر، کارت حافظه شما نیز یک جدول تخصیص فایل یا "FAT" دارد که لیستی از نشانگرهاست که به محل ذخیره اطلاعات معین اشاره می‌کنند.
این همانند جدولی از محتویات کارت شماست. اکثر کارت‌ها دارای دو کپی از این "FAT" هستند، هر دوی این کپی‌ها می‌توانند توسط کامپیوتر شما مورد استفاده قرار گیرند، اینجا یک امای بزرگ وجود دارد، اکثر دوربین‌ها تنها می‌توانند از کپی اول استفاده کنند.
این بدان معناست که اگر کپی اول FAT خراب شود، دوربین شما قادر به یافتن اطلاعات روی کارت نخواهد بود.
علاوه بر FAT، یک رکورد راه‌انداز اصلی نیز وجود دارد که برای برپا کردن "هندسه" کارت حافظه استفاده می‌شود.
پس از رکورد راه‌انداز اصلی، پوشه ریشه‌ای وجود دارد که قفسه قراردهی اطلاعات در کارت است. این بخش شامل زیر شاخه‌هایی‌است که اطلاعات در آنها ذخیره می‌شوند.
هر کدام از این نواحی دارای اشاره‌گرهایی هستند به مکانی که اطلاعات ذخیره شده است. برای مثال وقتی دوربین شما اطلاعات را در کارت ذخیره می‌کند نکته‌ای در FAT اضافه می‌شود که به دوربین یا کامپیوتر می‌گوید رکورد راه‌انداز اصلی برای یافتن اطلاعات کجا قرار دارد.
آنگاه رکورد راه‌انداز اصلی دوربین یا کامپیوتر را به یک زیرشاخه راهنمایی کرده و به محل اطلاعات اصلی اشاره می‌کند.
علت اینکه به تمامی این نکات اشاره کردیم این است که مشکلات اصلی که در کارت‌های حافظه یافت می‌شوند ریشه در خرابی یک یا بیش از یکی از این نواحی در کارت دارند.
حال که دانستیم چگونه کارت و دوربین به ارتباط متقابل می‌پردازند و ریشه بیشتر مشکلات کارت‌ها کجاست، اجازه بدهید پنج كابوس را درباره کارت‌های حافظه مرور كنیم:
کارت‌های حافظه به گرما حساسند:
کارت‌های حافظه می‌توانند تغییرات بسیار سریع دما را تحمل کنند. قدرت تحمل آنها بین 25 - تا 75 درجه سانتی‌گراد است.
کارت‌های حافظه نیاز به یک منبع ثابت الکتریکی برای حفظ اطلاعات دارند:
کارت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند اطلاعات را در غیاب منبع انرژی ذخیره کنند.
کارت‌ها مستعد خرابی بر اثرافتادن هستند:
کارت‌ها می‌توانند شوک حاصله معادل سقوط از ارتفاع تا ده فوتی را تحمل كنند.
اطلاعات پس از مدتی زایل می‌شوند!!!!
کارت حافظه با تکنولوژی ذاتی تصحیح خطا ساخته شده‌است تا این اطمینان را حاصل نماید اطلاعات شما زایل یا نابود نمی‌شود حتی پس از صد سال.
کارت اگر در معرض میدان الکتریکی یا مغناطیسی قرار گیرد خراب یا پاک می‌شود:
اطلاعات روی کارت بر اثر الکتریسیته یا مغناطیس خراب نمی‌شود مگر آنکه بسیار قوی باشند. قرار دادن کارت در زیر ماشین‌های اسکن فرودگاه کاملا عاری از ایراد است ولی قرار دادن كنار گوشی موبایل را نمی‌توانیم تضمین كنیم.
بیشتر كارت‌های حافظه آسیب‌دیده نتیجه از دست رفتن اطلاعات هستند. با این‌ وجود، اگر آسیب نتیجه صدمه فیزیكی به خود كارت باشد، اطلاعات موجود بر روی كارت، هرگز قابل بازیافت نخواهد بود.
آسیب فیزیكی به كارت‌های مدیا به ندرت رخ می‌دهد، و از معدود مشكلاتی است كه مردم با كارت‌های‌شان پیدا می‌كنند.
شایع‌ترین دلایل آسیب فیزیكی عبارتند از:
آسیب‌های الكتریكی حاصل از قرار گرفتن در معرض میدان‌های مغناطیسی یا ولتاژهای بالا؛
جریان‌های كوتاه، نتیجه قرار گرفتن طولانی در مجاورت آب یا رطوبت بالا؛
آسیب به مدار‌ها، نتیجه قرار گرفتن در دمای بالا (بالای 167 درجه فارنهایت/ 75 درجه سانتی‌گراد) یا سرما (زیر 13- درجه فارنهایت/ 25- درجه سانتی‌گراد)؛
آسیب‌های فیزیكی حاصل از ضربه به كارت، مانند خم كردن آن (این باعث ترك خوردن و شكستن چیپ‌ها و مدارها در داخل كارت می‌شود.)
آسیب به یك چیپ خاص در داخل كارت به اسم كنترل‌كننده اطلاعات (Controller) كه میانجی ارتباط میان كارت و دوربین است.
اما مشكلات ناشی از از دست رفتن اطلاعات كاملاً شایع هستند، و به شدت موجب سرخوردگی و ناراحتی می‌شوند.
كارت‌های فلش مدیایی كه اطلاعات آنها از دست رفته‌است، یكی از علایم زیر را نشان می‌دهند:
كارت مدیا در دوربین شما كار می‌كند، ولی در كارت‌خوانِ متصل به رایانه شما كار نمی‌كنند؛
وقتی سعی می‌كنید عكس‌ها را بر روی ال‌سی‌دی یا رایانه‌تان ببینید، كاراكترهای "خراب" ظاهر می‌شوند؛
گفته می‌شود كه كارت پر است اما هیچ فایلی بر روی آن وجود ندارد؛
قرار دادن كارت در دوربین باعث می‌شود كه دوربین هنگ كند؛
كارت درون دوربین یا كارت‌خوان كار نمی‌كند، اما كارت‌های سازگار دیگر كار می‌كنند؛
كارت قابل نوشتن یا پاك كردن نیست؛
وقتی كارت را وارد می‌كنید، كارت‌خوان به هم می‌ریزد یا متوقف می‌شود، اما با كارت‌های سازگار دیگر كار می‌كند؛
دوربین "خطای كارت" نمایش می‌دهد؛(Memory Error)
وقتی كارت را داخل دوربین یا كارت‌خوان قرار می‌دهید، دستگاه می‌گوید كه كارت نیاز به فرمت شدن دارد؛
دوربین نشان می‌دهد كه نسبت به همیشه فضای كمتری برای تصاویر دارید، در حالی‌كه هیچ عكسی بر روی كارت وجود ندارد ( كارت 512 مگابایت شما به طور معمول توانایی ذخیره 150 تصویر JPEG با كیفیت بالا را دارد، اما فضا برای تنها 96 عكس نشان داده می‌شود، و این در حالی‌ است كه هیچ تصویری بر روی كارت وجود ندارد.)؛
وقتی یك ابزار دیسكی، مانند اسكن‌دیسك، روی كارت استفاده می‌كنید، سكتورهای خراب بر روی كارت نشان داده می‌شوند؛
دوربین شما با قرار دادن كارت در آن، خاموش نمی‌شود؛
وقتی كارت را فرمت می‌كنید، ظرفیت اشتباه اعلام می‌كند.

چه چیزی موجب این اختلالات می‌شود؟
سؤال خوبی است. در اینجا به علل اصلی اختلال در فلش مدیا اشاره می‌كنیم:
خاموش كردن دوربین در حالی كه بافر همچنان در حال نوشتن بر روی فلش مدیا است (این احتمالاً اصلی‌ترین دلیل خراب شدن فلش مدیا است. )؛
خارج كردن مدیا كارت از دوربین در حالی كه بافر همچنان در حال نوشتن بر روی كارت فلش مدیا است (این احتمالاً دومین دلیل عمده خراب شدن فلش مدیا است. )؛
خارج كردن فلش مدیا از كارت‌خوان در حالی كه هنوز فایل‌هایی را از روی كارت بر روی رایانه‌تان باز‌شده دارید؛
خارج كردن فلش مدیا از كارت‌خوان، در حالی كه آن هنوز در حال كپی كردن فایل‌هایی بر روی هارد درایو رایانه شماست یا چراغ فعال هنوز چشمك می‌زند؛
بر روی مكینتاش – خارج كردن فلش مدیا بدون آنكه اول علامت دوربین یا كارت‌خوان را حذف كنید؛
بر روی ویندوز ان‌تی، خارج كردن كارت بدون آنكه اول مبادلة ایمن را فعال كنید؛
بر روی ویندوز ME ،2000، و XP، خارج كردن كارت بدون آنكه اول آن را متوقف كنید؛
باز كردن، خارج كردن، پاك كردن، یا منتقل كردن فایل‌ها بر روی كارت حافظه‌تان، در حالی كه با استفاده از یك تماس USB/ فایروایر به كارت‌خوان یا دوربین، كارت را به رایانه‌تان متصل كرده‌اید؛
استفاده از یك كارت حافظه موجود كه بدون آنكه اول در دوربین شما از نو فرمت شود، بارها مورد استفاده قرار گرفته‌است؛
فرمت دوباره كارت فلش مدیا با استفاده از رایانه به جای دوربین ( ابزار فرمت دوباره بر روی رایانه‌ها پیچیده‌تر از آنهایی هستند كه بر روی دوربین شما قرار دارند، و به همین دلیل می‌توانند باعث ناسازگاری میان كارت و دوربین شما شوند. )؛
ادامه دادن به گرفتن تعداد زیادی عكس، وقتی كه باتری‌های دوربین شما ضعیف یا در حال خالی شدن هستند؛
با یك كارت در كارت‌خوان متصل به رایانه‌تان، باز كردن كارت برای دیدن آنكه چه چیزی بر روی كارت است، و بعد خارج كردن آن و قرار دادن یك كارت دیگر، بدون آنكه كارت اول ابتدا به شكل مناسبی بسته و خارج شده باشد.

اما چگونه از خراب شدن فلش مدیای خود جلوگیری كنید؟
قبل از همه عادت‌های كاری خوب در خود ایجاد كرده و احتیاط‌های ساده‌ای را به انجام دهید. اینجا فهرستی از كارهایی كه باید برای مراقبت از كارت‌های‌تان و جلوگیری از خراب شدن‌شان انجام دهید، وجود دارد:
قبل از آنكه كارت فلش مدیا را از دوربین‌تان خارج كنید، چند لحظه منتظر شوید تا دوربین نوشتن اطلاعات از بافر روی كارت را تمام كند، و اگر دوربین‌تان چراغ فعال چشمك‌زن دارد، مطمئن شوید كه دیگر چشمك نمی‌زند. ( این احتمالاً ایدة خوبی است كه اول منتظر شوید دوربین نوشتن را تمام كند و بعد، قبل از خارج كردن كارت، دوربین را خاموش كنید. )؛
قبل از آنكه دوربین‌تان را خاموش كنید، چند لحظه صبر كنید تا دوربین نوشتن اطلاعات از بافر بر روی كارت را خاتمه دهد، و چراغ چشمك‌زن فعال دوربین، اگر وجود دارد، از كار بیفتد؛ از میزان پر بودن كارت خود آگاه باشید و آن را عوض كنید، یا اطلاعات روی آن را به رایانه، سی‌دی، یا هر ابزار ذخیرة دیگر منتقل كنید، پیش از آنكه به عكاسی ادامه دهید ( وقتی كارت‌ها خیلی پر می‌شوند، می‌توانند بر روی هِدِر كارت و FAT بنویسند، كه می‌توانند موجب شوند دوربین/رایانه نتواند اطلاعات را بر روی كارت پیدا كند. )؛
پس از آنكه عكس‌های‌تان را به رایانه یا هر ابزار ذخیرة دیگری منتقل كردید و از سلامت آنها مطمئن شدید، كارت خود را در داخل دوربین از نو فرمت كنید. ( این ایدة خوبی است كه پس از ریختن فایل‌های عكس‌های‌تان از روی كارت به رایانه، با ثبت آنها بر روی یك سی‌دی/ دی‌وی‌دی، نسخة پشتیبانی از آنها تهیه كنید. )؛
همیشه قبل از آنكه در طول روز برای عكاسی از خانه خارج شوید، باتری‌های تازه در دوربین‌تان بگذارید – وقتی باتری‌های‌تان ضعیف می‌شوند، آنها را با باتری‌های نو عوض كنید، به این ترتیب، دوربین‌تان همیشه نیرو برای نوشتن اطلاعات از بافر بر روی فلش مدیا خواهد داشت. ( وقتی نزدیك خانه هستید، همیشه یك سری باتری‌ پشتیبان همراه داشته باشید – وقتی به تعطیلات می‌روید، مطمئن باشید حداقل دو سری باتری پشتیبان و شارژر آنها را همراه خود دارید. )؛
زمان فشردن دكمة شاتر، زمان كافی در نظر بگیرید، تا به دوربین‌تان اجازه دهید بدون پر كردن بافر، اطلاعات را بر روی كارت بنویسد. ( به خصوصیات دوربین‌تان در دفترچة راهنمای آن نگاه كنید تا بفهمید دوربین‌تان قادر به ثبت چند فریم در ثانیه است، و چند ثانیه زمان برای یك ردیف عكاسی پیش از پر شدن بافر نیاز دارد. )؛
كارت‌های فلش مدیای خود را از منابع الكتریكی قوی ( الكتریسیتة ساكن حاصل از راه رفتن بر روی فرش در زمستان می‌تواند شارژ ولتاژیِ بسیار بالایی تولید كند و برای آسیب رساندن به یك كارت كافی باشد ) و میدان‌های مغناطیسی قوی ( دستگاه‌های اشعه ایكس و اسكنرهای فرودگاه‌ها بی‌خطر هستند، اما برخی از دستگاه‌های اشعه ایكس قوی‌تر تازه كه برای بازرسی بار مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند به كارت‌های شما آسیب برسانند – اگر شك دارید یاخیالتان ناراحت است، كارت‌های فلش مدیای خود را در هواپیما همراه خود داشته باشید.)؛
فلش مدیای خود را تنها پس از آنكه ارتباط كارت با رایانه‌تان قطع، و چراغ فعال از چشمك‌ زدن باز ایستاد، از كارت‌خوان خارج كنید؛
اگر كارت تقریباً پر است، تا زمان كپی كردن عكس‌ها بر روی رایانه‌تان صبر كرده و بعد، فایل‌ها را ویرایش یا پاك كنید. ( اگر پاك كردن یك یا دو عكس ضروری باشد، مهم نیست، اما بهتر آن است كه تا زمان انتقال كامل و ایمن فایل‌ها به هارد رایانه‌تان، صبر كنید )
اگر بیش از یك دوربین دیجیتال دارید، سعی كنید كارت‌های هر كدام را از هم جدا نگهدارید. عكاسی با یك دوربین و بعد انتقال كارت آن به دوربین بعدی و عكاسی دوباره، می‌تواند باعث خرابی كارت شود.
اكنون شما می‌دانید كه چه چیزهایی باعث خرابی كارت‌های فلش مدیا می‌شود، و چگونه می‌توانید از آنها اجتناب كنید. با این همه، اگر كارت‌های شما با تمام مراقبتی كه به خرج می‌دهید خراب شوند، چه باید بكنید؟ پیش و بیش از همه، كارت خود را از نو فرمت نكنید یا سعی نكنید عكس‌ها را پاك كنید.
اگرچه، فرمت دوبارة كارت‌تان، اطلاعات را به شكل فیزیكی از میان نخواهد برد، اما اطلاعات را بر روی FAT كارت‌ها تغییر داده، و به این ترتیب، یافتن اطلاعات بر روی كارت غیرممكن شده، و كارت، خالی خوانده می‌شود ( اصطلاحاً، صفر شدن كارت گفته می‌شود ).
بهترین راه برای بازیافت اطلاعات از یك كارت آسیب‌دیده، استفاده از یكی از چندین برنامه‌های نرم‌افزاریِ بازیافت اطلاعات است كه در بازار موجود هستند.
این برنامه‌ها می‌توانند تصاویر را از كارت‌های خراب و یا پاك‌شده، نجات دهند. بیشتر این برنامه‌ها می‌توانند اطلاعاتِ از دست رفته را از منبعی از ابزارهای چندرسانه‌ای شامل اطلاعات از دوربین‌های دیجیتال، ام‌پی‌تری پلیرها، پی‌دی‌اِی‌ها و گوشی‌های تلفن همراه، بازیافت كنند.
به‌علاوه، بیشتر برنامه‌های نجات، شامل تدابیری برای بازیافت اطلاعات كارت‌های كامپكت فلش ( نوع 2/1 )، میكرودرایوهای آی‌بی‌اِم، اسمارت مدیا كارت‌ها، مولتی ـ مدیا كارت‌ها، سكیور دیجیتال كارت‌ها، مموری استیك‌ها، و ابزارهای ذخیره‌سازی دیگر همچون هارد دیسك درایوها، و دیسك‌های فلاپی هستند.
اگر كارت‌تان را از نو فرمت كنید، معمولا این برنامه‌ها بر روی شان مؤثر نخواهند بود. بسیاری از تولیدكنندگان هم، نرم‌افزارهای اختصاصی‌ای دارند كه به كار بازیافت اطلاعات از كارت‌های همان تولیدكننده می‌آید؛ با‌این‌همه، اگر كارت تازه‌ای از تولید‌كننده دیگری می‌خرید، نمی‌توانید نرم‌افزار بازیافت اطلاعات كارت قبلی‌تان را برای كارت آسیب‌دیدة جدید استفاده كنید.
در اینجا فهرست تعدادی از بهترین نرم‌افزارهای بازیافت اطلاعات را می‌توانید مشاهده كنید:

Data Rescue's PhotoRescue
PhotoOne Recovery
Zero Assumption Digital Image Recovery
Media Undelete
Digital PhotoRescue Professional
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید