تبلیغات
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک - پاک کردن هارددیسک
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک
وب لاگ تخصصی دانلود و اموزش
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کاردانی کامپیوتر (گرایش برنامه نویسی و تولید نرم افزار) -مهارت های کاری :تکنسین شبکه های محلی و بیسیم (دارای مدرک سازمان فنی و حرفه ای ) -برنامه نویسی -طراحی سایت -گرافیک کامپیوتر-
هدف از این مطالب جلب توجه نیست بلکه قصد من کمک به دوستانی است که در این زمینه ها مشکل دارند بنابرین دوستان عزیز در صورتی که مشکلی در مورد هر یک از مباحث کامپیوتر البته فعلا فقط تا کاردانی دارید با بنده مطرح کنید تا در اولین فرصت به شما کمک کنم


مدیر وبلاگ : milad rasuolly
نویسندگان
نظرسنجی
امتیازی که به این وبلاگ خواهید داد.


اک کردن هارد درایو کارمشکلی‌است و زمانی‌که این کاررا انجام می‌دهید، هنوز هم کاملاً مطمئن نیستید که آیا تمـام بخش‌های قدیمی را که بیت‌های نـا‌خواسته می‌تـوانند در آنجا مخفی شوند،‌ پاک شده‌اند. البته، شما همیشه می‌توانید کار پاک کردن هارددرایو را با استفاده از یک نرم‌افزار انجـام دهید، ولی این کارمی تواند خطرناک باشد، زیرا ممکن‌است به کامپیوتر و داده‌های شما صدمه بزند. اگـر شما خودتان بخواهید هاردتان را پاک کنید، این کاررا‌ فقط با دانستن چگونگی روش این کار، می‌توانید انجام‌ دهید.
کامپیوترها ممکن است برای کاربران معمولی اسرارآمیز به نظر آیند، ولی از نظر بیشتر کاربران، آنها کاملاً ‌برپایه منطق هستند و براساس اصول کار‌می کنند. در یک کامپیوتر هرچیزی جایی دارد، با این وجود، گاهی اوقات شما نمی‌توانید آن محل را پیدا کنید. خوشبختانه، ابزارهای متعددی وجوددارند که می‌توانید ازآنها برای یافتن فایـل‌های جدا افتاده، تکراری، موقت، غیرضروری و همانند آنها استفاده ‌کرده وسپس آنها را از روی سیستم‌ پاک کنید.

مرحله پاک کردن
اولین ابزاری که به شما توصیه می‌کنیم، برنامه ‌Disk Cleanup در ویندوز است. زمانـی که با وب کار می‌کنید، برنامه‌ها را نصب و یا حذف می‌کنید و یـا کارهـای دیگـری انجـام می‌دهید، سریعاً فضـای هاردتان پرخواهد شد. بعد از اینکه بعضی از این کارها را انجام دادید، فایل‌های غیرضروری ممکن‌ است در سیستم‌ باقی‌بمانند ‌و فضای مفید هاردتان را اشغال کنند. برنـامه Disk Cleanup، هاردتان را اسکن می‌کنـد و به جست‌وجــوی فایل‌هـای غیـرضروری‌ می‌پردازد تا آنها را حذف کند.
بسته به اینکه چه میزان ازکامپیوترتان استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیـم که ازبرنامه Disk Cleanup حداقل هفته‌ای یک یا دو‌بار استفاده ‌کنید تا کامپیوترتان با بالاترین کارآیی کارکند. برای استفــاده از این برنــامه منـوی Start را بــاز‌ کــرده و روی All Programs (یــا Programs) کلیــک‌ کنیــد و‌ سپـس System Tools ،Accessories و از آنجا Disk Cleanup را انتخاب کنید. با انتخاب این برنامه، Disk Cleanup شروع به اسکن درایوتان می‌کند تا فضایی را که می‌توان آزاد کرد، محاسبه کرده و بعد از یک یا دو دقیقه، کادر محاوره‌ای آن روی مانیتورتان ظاهر می‌شود.
در زبانه Disk Cleanup، زیر عنوان Files To Delete، لیستی از انواع فایل را مشاهده خواهیـد‌ کرد، مثل:
Temporary Internet Files ، Downloaded Program Files و Offline Web Pages
که هر کدام از آنهـا همراه با بررسی فضای هارد، بررسی‌ می‌شوند. اگر درون این لیست را نگاه کنید، احتمـالاً لیست طولانی‌ را در کنار Temporary Internet Files یا Compress Old Files مشاهده خواهید‌ کرد. بعضی از کادرهـای علامت ایـن گروه‌ها انتخاب شده‌اند. می‌تـوانید از ایـن علامت‌هـا بـرای تعییـن انواع فایل‌هایی که باید حذف شوند، استفاده‌ کنید. ( شکل 1)ما بر پایه تجربه‌، فکر می‌کنیم که بهتر است انواع فایل‌های زیر را انتخاب کنید (البته اگر کادرهای علامت آنها هنوز انتخاب نشـده‌انـد):
Downloaded Program Files (ایــن مــورد بــاعث حــذف برنامه‌هایــی که نصـب کــرده‌ایـد، نمــی‌شود)، Recycle Bin،
Temporary Internet Files (فایل‌هایی که در زمان جست‌وجو در اینترنت برروی هردتان قرار گرفته‌اند)، Temporary Files (فایل‌های دیگــری که برای استفــاده موقت برروی هــاردتان قرارگرفته اند) و Compress Old Files (برای فشرده کردن میزان فضایی که فایل‌های بدون‌ استفاده اشغال می‌کنند). روی OK و سپس روی Yes کلیک کنید.
همچنیـن می‌تـوانید از Disk Cleanup بـرای خلاص شـدن از فایل‌هـای ناخواسته ویندوزتـان استفاده کنید. با این وجود باید توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید این برنامه ها را بعداً دوباره روی سیستمتان برگردانید، باید دیسک نصب سیستم عامل را داشته باشید.
بـرای مثـال ممکن ‌است که بخـواهید با حـذف کردن بـازی‌های وینـدوز که در هرکامپیوتری وجود دارد، کارآیـی سیستم‌ را افزایش‌ دهید.
در ایـن زمـان است که زبانه دیگـری یعنـی More Options به کار می‌آیـد. زبـانه اصلـی شـامل سه بخـش می‌شـود کـه عبارتند از:Windows Components، Installed Programs، و System Restore.‌ در Windows Components روی دکمه Clean Up کلیک کنید.
در ویـزارد Windows Components مطمئن شوید که گزینه Accessories And Utilities انتخــاب شــده بـاشد. سپــس روی دکمـه Details کلیـک کنید. به صورت پیش فرض، تمــام زیربخش‌ها انتخاب می‌شوند. گزینه Games را از انتخاب خارج سازید و بنابراین فقط گزینه Accessories انتخاب شده است. روی OK و سپس Next کلیک کنید. بعد از چند لحظه، وینـدوز فایل‌هـای مرتبط با بـازی را حذف می‌کند. بـرای بستن ویـزارد روی Finish و برای بستن کادر محاوره‌ای روی OK کلیک کنید.

حذف نسخه های کپی یک فایل
گاهـی اوقات ما ناخواسته چندین کپی از یک فایل را از اینترنت دریافت‌ می‌کنیم. این مورد بیشتر زمانی اتفاق می‌افتـد که مـا فایلی را از محلی ناشناخته دریافت می‌کنیم و نمی‌تـوانیم آن‌ را بیـابیـم و سپس دوبـاره همان فایـل را ازمحـل دیگـری دریافت می‌کنیم. در چنین حالتـی، رفع این عیب مشکل است و بهتر است که ابزاری داشته‌ باشیم که بتواند هارد را اسکن کند. البته وینـدوز دارای چنیـن ابـزاری نیست اما نـرم‌افـزارهـای رایگـان خوبـی در ایـن زمینه وجـود دارند.
برای‌‌ مثال، نرم افزار Double killer از سایت زیر قابل دسترسی است:‌
‌ (‌)
این نرم افزار هـارد را اسکن می‌کند و به دنبال فایل‌هایی با نـام، اندازه، محتوا و تاریخ‌های مشابه می‌گردد. این نرم‌افـزار به شما اجازه می‌دهد که ملاک *****کردن را انتخاب کنید و فایل‌هـا را براساس انتخـاب خودتـان بیابید و حذف کنید. زمانی که کار اسکن را انجــام می‌دهید، لیستـی از فایل‌هــای تکـراری را که می‌خواهید حذف شوند، انتخاب کنید.

راحت‌تر کردن روند راه اندازی سیستم
راه دیگری که بـاعث در هم‌ریختگی کامپیوترمی‌شود،‌ قراردادن تعداد زیـادی آیتـم در بخش Startup سیستم است که در زمان راه‌اندازی سیستم، راه اندازی می‌شوند.
مطمئناً، شمـا در زمـان راه اندازی کامپیوترتـان، می‌خـواهید که برنـامه ضد ویـروس را به کـار ببرید، ولی آنچه که باعث کاهش سرعت کامپیوتر شده‌ است، برنامه‌هایی است که ناخواسته در منوی Start گذاشته‌اید.
بـرای اینکه روند راه‌انـدازی سیستـم را راحت‌‌تـر کنید، منـوی Start را بـاز کــرده و سپس Run را انتخـاب کنید و در کـادر متنی، عبارت msconfig را تایپ‌ و روی OK کلیک‌ کنید. زمانی کــه System Configuration Utility بـاز می‌شـود، زبــانه Stratup را انتخاب کنید.
لیست فایل‌ها را اسکن کنید و اگر مطمئن نیستید که نام مشاهده‌ شده مربوط به چه فایلی است، اشاره گر ماوس را در سمت راست عنوان Command قرار دهید. زمانـی که اشاره‌گر ماوس تبدیـل بـه اشاره‌گری دو طرفه می‌شود، آن‌ را بـه سمت راست بکشیـد تا فضای لازم برای مشاهده کل مسیر فایل را بیشتر کنید. به ایـن ترتیب می‌تـوانید محل ذخیره فایل برروی ‌‌هـارد را مشاهده‌ کنید. هر فایل غیرضروری را ازحالت انتخاب در آورید و روی OK کلیک کنید.

حذف کردن نتیجه بخش
همچنیـن می‌توانید با اطمینان از اینکه فایل‌هایی که فکـر می‌کردید حذف شده‌اند، به طور کامل پـاک شده‌اند، هـارد را پاک سازی کنید. زمانــی کـه فایلـی را بـا‌ فرستادن بـه Recycle Bin حـذف می‌کنید، در واقع طریقه دستیابی ویندوز به آن را حذف می‌کنید، اما فایل هنـوز بـر روی سیستـم وجـود دارد و کاربـر هیچ راه آشکـاری برای دستیابی به داده‌های آن‌ ندارد. این حالت به همین صورت بـاقی می‌ماند تا هاردتان محل آنها را به داده‌های دیگری بدهد که سیستم‌ از هـارد درایو درخواست ذخیـره آنها را می‌کند.
ممکـن است اگـر اطلاعات اصلی را به طور تصادفی حذف کنید، داشتن فایل‌هایـی که قابـل بازیابـی هستند، مفید به نظر‌ آید، ولی اگـر این داده‌هـای حذف شـده حاوی اطلاعـات حساسـی باشند کـه نمی‌خـواهید کسی آنهـا را بیابد، دراین صـورت باید مطمئن شوید که آن داده‌هـا به صورت دائم حذف شده اند.
قطعه قطعه‌‌ کننده‌های ‌فایل‌ (File Shredders)، داده‌ها را چندین بار بازنویسی می‌کنند تا بازیابی فایل‌های حذف شده، حتی‌ اگر از یک‌ برنامه بازیابی‌داده‌های با کیفیت بالا استفاده کنید، مشکل شود. برای مثال، برنامه Mutilate File Wiper محصول شرکت Craig Christensen از ســـایـت mutilatefilewiper.com قابل‌ دریافت ‌است. ایـن برنامه، سه سطح امنیتی متفاوت دارد و از آن می‌توانید برای بازنویسی داده‌هایتـان تا 297 بار استفاده کنید. به عـلاوه، به یاد داشته بـاشید که قطعه قطعه کننـده‌های فایـل فقط به امنیـت سیستم‌ کمک نمی‌کنند،‌ بلکه می‌تـوانند فضای هارد را نیز آزاد کنند.

یکپارچه سازی سیستم
بعد از اینـکه فایـل‌هـای غیر‌ضـروری را حذف کـردید، آماده هستید تا فایـل‌هایـی را که لازم دارید، سـازماندهـی کنید، بنابراین می‌توانید از بـرنامه مفید دیگـری که درتمـام ویندوزها وجـود دارد بـه نـام Disk Defragmenter استفــاده کنیــد. زمانـی که برنـامه‌ها و فایل‌ها راحذف‌ می‌کنید، خـواه از برنامه Disk Cleanup استفـاده‌ کنید یا برنـامه دیگری، عمـل حذف کردن بـاعث باقی‌ گذاشتن جاهای خالـی‌ روی هـارد می‌شود. اگر‌چه، داشتن فضای زیـادی که از حذف داده‌های غیر ضروری به دست می‌آیـد، خـوب است، ولی داشتـن داده‌ها به صـورت پراکنده برروی هارد کارآیی ندارد. زمانی که داده‌ها به صورت پراکنده برروی هارد قرار گیرند، ویندوز و دیگر برنامه‌ها برای مـواردی که لازم دارند بـاید زمان بیشتری را اختصاص دهند. عمل یکپارچه سازی درایو را تشخیص می‌دهد و داده‌هـا را به صـورت فشرده کنـار هم قرار می‌دهد. دانستـن اینکه چگـونه این عمل انجام می شود لازم نیست، ولی بهتراست که چگونگی استفاده از ابزارهای لازم برای به دست‌آوردن نتیجه بهتر را بدانیم.
در ویندوز XP، منوی Start را باز کنید و روی All Programs و سپـــــسAccessories، و در نهــــــایــت
Disk Defragmenter کلیک کنید. برنامه Disk Defragmenter جزئیاتـی همانند نوع فایل سیستم، میـزان بزرگی هـارد درایو و میزان فضای آزاد درایو را نشان می‌دهد. ( شکل ۲)
اولیـن مرحله، دانستن این مطلب‌ است که یکپارچه سازی تـا چـه‌ حـد لازم است. تمـام برنامه‌های باز را ببندید و روی دکمه Disk Defragmenter Analyze کلیک کنید. بعد ازچند ثانیه، نمـودار، چگونگـی گروه‌بنـدی داده‌هـا بـر روی هارد درایـو را نشـان می‌دهد (خطوط قرمز بخش‌ها را نشـان می‌دهند) و یک کادر به شما گـزارشی‌ ارائه می‌دهد. زمانی که عمل یکپارچه سازی پـایـان یابد، نمـودار دیگـری میزان فضای هارد درایو را نشان می‌دهد.

کنار گذاشتن نرم افزارهای تبلیغاتی و جاسوسی
یـک راه ‌دیگـر برای افزایش فضای هارد درایـو و نیـز افـزایش سـرعت،‌ حذف هر گـونه نرم افزار تبلیغاتی و جاسوسـی است. این نـرم افزارها نه تنهـا فضـای هارد‌ را اشغال‌ کرده و سرعت سیستم را پایین می‌آورند، بلکـه در انجـام کارهای پردازشی نیـز باعث ایجاد اشتباهاتی می‌شوند و نیز نوار ابزارهایی ناخواسته اضافه می‌کنند و تنظیمات مرورگر را خراب می‌کنند. بدتـر از همه اینکه این نرم‌افزارها، اطلاعاتی درمورد شما جمع‌آوری می‌کنند و با استفـاده از اتصال اینترنتتان آن‌ را برای شخص دیگـری می‌فرستند.
در بسیاری حالات، این برنامه‌های مخرب بدون اینکه شما بدانید خود را نصب می‌کنند و بنابراین داشتن یک ضد ویروس برای یافتن و حذف این برنامه‌ها مهم است.

ابزارهای چند منظوره
اگر چه ابزارهای متعددی وجـود دارند که بر یک شیوه از پاک کردن اطلاعات کامپیوتر تاکید‌ دارند، ولی‌ تعدادی از آنها به صورت مجموعه‌ای از ابزارها هستند. توصیه‌ می‌کنیم که از بــرنامه‌هــای 2006 Norton System Works (واقــع در ســایت )، ()،) (واقع در سایت us.mcafee.com وSystem Cleaner 5‌
سایت () استفــاده کنید. زیــرا آنهـا ممکن است ابزارهای مناسبی برای شما داشته‌ باشند. استفاده از چنین ‌ابزارهایی به شما امکان انجام کارهای بیشتری را به‌صورت همزمان می‌دهد و درنتیجه زمان بیشتری خواهید ‌داشت و می‌توانید به کارهای دیگری نیز برسید
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید