تبلیغات
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک - اساس کار بولوتوس
مرکز دانلود کتاب الکترونیک در زمینه ی کامپیوتر و الکترونیک
وب لاگ تخصصی دانلود و اموزش
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کاردانی کامپیوتر (گرایش برنامه نویسی و تولید نرم افزار) -مهارت های کاری :تکنسین شبکه های محلی و بیسیم (دارای مدرک سازمان فنی و حرفه ای ) -برنامه نویسی -طراحی سایت -گرافیک کامپیوتر-
هدف از این مطالب جلب توجه نیست بلکه قصد من کمک به دوستانی است که در این زمینه ها مشکل دارند بنابرین دوستان عزیز در صورتی که مشکلی در مورد هر یک از مباحث کامپیوتر البته فعلا فقط تا کاردانی دارید با بنده مطرح کنید تا در اولین فرصت به شما کمک کنم


مدیر وبلاگ : milad rasuolly
نویسندگان
نظرسنجی
امتیازی که به این وبلاگ خواهید داد.


بلوتوث مشخصه ای فراگیر در سیستمهای رادیویی است كه زیر بنای شبكه جهت برقراری ارتباطات بی سیم با برد كوتاه در مبادلات صوتی و دیتا به حساب می آید. بلوتوث دارای دو قسمت نرم افزاری و سخت افزاری بوده كه مدل های كاربردی و نمودار كاربر را برای این مدلها شرح می دهد. نام گذاری بلوتوث بر اساس نام پادشاه باستانی دانمارك هارالد بلاتند (Harald Blaatand) می باشد. این مقاله سعی بر این دارد تا یك دید كلی در رابطه با ساختار پروتكل بلوتوث به خواننده بدهد.
ساختار پروتكل BlueTooth

بلوتوث چیست؟

بلوتوث مشخصه ای فراگیر در سیستمهای رادیویی است كه زیر بنای شبكه جهت برقراری ارتباطات بی سیم با برد كوتاه در مبادلات صوتی و دیتا به حساب می آید. بلوتوث دارای دو قسمت نرم افزاری و سخت افزاری بوده كه مدل های كاربردی و نمودار كاربر را برای این مدلها شرح می دهد. نام گذاری بلوتوث بر اساس نام پادشاه باستانی دانمارك هارالد بلاتند (Harald Blaatand) می باشد. وی شخصی بود كه در طی دوران پادشاهی خود با موفقیت دانمارك و نروژ را از سال 940 تا 985 پس از میلاد با یكدیگر متحد ساخت. بلوتوث در برگیرنده نوعی مفهوم " رشته كامپیوتری نامرئی" می باشد كه با مهیا ساختن تجهیزات رادیویی امكان برقراری ارتباط بی سیم با برد كوتاه را بدون دخالت مستقیم كاربر فراهم می آورد. به عبارت دیگر بلوتوث نوعی سرویس ارتباط سیار برای درخواستهای بی سیم به حساب می آید.

مشخصات بلوتوث

ارتباطات رادیویی بلوتوث در باند غیر مجاز ISM یعنی 4/2 گیگا هرتز در 79 كانال میان 402/2 تا 480/2 گیگا هرتز دایر می گردد. البته در برخی از كشورها تعداد كانالهای برقراری بلوتوث 23 عدد می باشد. برد ارتباطات بلوتوث 0 تا 30 فوت ( 10 متر) با توان dm 10بوده كه می توان این فاصله را با رساندن توان به مقدار 20dm تا 100 متر افزایش داد. سیستم رادیویی بلوتوث برای استفاده در سیستمهای ارتباط همراه مناسب می باشد. در بلوتوث دو نوع اتصال وجود دارد : 1.ارتباطات غیر همزمان (ACL) كه برای رد و بدل كردن اطلاعات مناسب می باشد 2.ارتباطات همزمان جهت دار (SCO) كه برای ارتباطات صوتی / تصویری مناسب می باشد. سرعت خالص انتقال اطلاعات در بلوتوث ، 1 مگابایت در ثانیه می باشد. در حالی كه حداكثر سرعت موثر برای یك اتصال غیر همزمان (ACL721) كیلو بایت در ثانیه است. بلوتوث قادر است تا سه كانال SCO را با سرعتی معادل 64 كیلو بایت در ثانیه پشتیبانی كند. ضمن آنكه این كانالها از گارانتی پهنای باند انتقال برخوردار می باشند.

مقایسه تكنولوژی

از زمانی كه بلوتوث در باند غیر مجاز ISM بكار گرفته شد ، رفته رفته استفاده از آن در تجهیزات دیگری از قبیل شبكه های 8.211 مانیتورهای كوچك ، اجاقهای ماكروویو ، در باز كن گاراژ و ... نیز گسترش یافت. بلوتوث جهت پرهیز از هرگونه دخالت عوامل خارجی از فركانس طیف گسترده متناوب (FHSS) استفاده می كند. یك كانال بلوتوث از بخشهای زمانی كه هر یك معادل 625 میكروثانیه در پهنا می باشند ، تشكیل شده است. تجهیزات نوسانی بكار رفته در دستگاههای بلوتوث در طول بخشهای زمانی مذكور در هر ثانیه 1600 نوسان انجام می دهند كه این عمل كارائی پهنای باند را از نظر امنیتی و قابلیت اطمینان بالا می برد.

ساختار بلوتوث

ارتباطات بلوتوث ، مابین یك شبكه رادیویی پایه و یك شبكه فرعی بوجود می آید. امواج رادیویی بلوتوث متقارن است بدین معنا كه بطور یكسان می تواند به عنوان یك شبكه پایه و همچنین یك شبكه فرعی به كار گرفته شود. هر موج رادیویی دارای یك آدرس منحصر به فرد 48 بایتی (BD ADDR) می باشد كه همواره ثابت است. به دو یا چند تجهیزات رادیویی متشكل از شبكه های ad-hoc پیكونت (Piconet) گفته می شود. تمامی اجزای درون یك پیكونت تنها یك كانال مشابه را منتشر می كنند. هر پیكونت دارای یك قسمت پایه و دو یا چند قسمت فرعی می باشد . قسمتهای فرعی یك پیكونت ممكن است در آن واحد به هفت قسمت فعال نیز برسند . از این رو هر بخش فعال در درون یك پیكونت توسط یك آدرس 3 بایتی قابل شناسایی است. قسمت پایهء یك پیكونت تنها یك بخش است كه فقط یك اتصال را در ارتباطات بلوتوث به رسمیت می شناسد. در زمان برقراری یك ارتباط ، قسمت های فرعی ممكن است برای تبدیل شدن به یك قسمت پایه ،از نوعی سوئیچ پایه / فرعی بهره گیرند. قسمتهای فرعی اجازه ندارند تا بصورت مستقیم با یكدیگر در ارتباط باشند . تمامی وجوه ارتباطی مابین یك قسمت پایه و سایر قسمتهای فرعی اتفاق می افتد. بخشهای فرعی در درون یك پیكونت بایستی نوسانات و زمانبندی های داخلی خودشان را با قسمت اصلی همانند سازی كنند. هر پیكونت از ترتیب نوسانی متفاوتی استفاده می كند. یك قسمت اصلی در پیكونت حتی قادر به انتقال همزمان چند سوئیچ كدگذاری شده می باشد در حالی كه قسمتهای فرعی تنها قادر به انتقال یك سوئیچ كدگذاری شده هستند.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید